مجله الکترونیکی زیبا

زیبا در عمل ــ درون و برون

زیبا بنیادی است هنری و غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیرمذهبی، با نظرگاهی جهانی که در سال ۷۰۲۴ آریایی میترایی، ۱۳۸۰ خورشیدی برابر با ۲۰۰۲ میلادی در ایالت نیوجرسی آمریکا به ثبت رسیده است و در نظر دارد در چارچوب «هنر خلاقیتی است بامفهوم و جهت‌دار که در راستای بهبود و غنی‌تر نمودن کیفیت زندگی بشریت گام بر می‌دارد» با معرفی هنر ایران بزرگ به جهان و یادگیری متقابل از آن به بشریت خدمت نماید.
و اما چرا؟ چه کرده و خواهد کرد؟ موجودیت زیبا صرفاً تولد یک دیدگاه متفاوت و بیانگر یک احساس مسئولیت است و بر این باور که جایی در قفسه سینه عاشقان هنر برایش وجود دارد و آنقدر کار ناکرده و ناتمام در این پهنه دشت وجود دارد که هر انسان آگاه و دلسوز می تواند و می باید سینه‌چاک و بی پروا در این راه قدم بردارد.

آنچه که جامعه ما را در یک گرداب بی سرانجام، در آستانه نیستی و انفجار قرار داده یک سیکل معیوب رفتاری است. معدودی برای خیر و خوبی بشریت تلاش می کنند و عظیمی توفان حرف و اتهام راه می اندازند و نقش ترمز ضدتکاملی را در مسیر ترقی و تعالی بشریت ایفا می کنند.

چه زیبا است که بتوان از جان و عشق مایه گذاشت و صمیمانه شهوت شهرت و دیو منت را به طور نسبی به بند کشید و برای انسان ماندن و بودن تلاش نمود. باید کوشید تا مسئولیت انسانی خود را انجام داد و مشعل شعله‌ور امید و محبت و عشق به زندگی بهتر را به فرداییان سپرد.

زیبا به‌گونه‌ای یک وسیله آموزشی است برای برقراری رابطه صمیمانه و سالم بین جسم و جان از یک طرف و او و دیگر انسان ها، و انسان ها با زندگان از طرف دیگر. از این رو ما نیازمند زیربنای آموزشی هستیم تا بتوانیم به حداکثر توانایی های ن نهفته و راکد خود دست یافته و از آن برای زندگی بهتر خود و دیگران بهره گیریم.

حساب و کتاب

مانند رابطه بین جسم و جان، بین علم و ثروت هم رابطه ای فعال، دائمی و پوینده برقرار است. بسیاری از ما با اصطلاحاتی مانند «علم بهتر است یا ثروت»، و یا «هرکه بامش بیش، برفش بیشتر» آشنا هستیم و چه بسا هر روز با آنها در مرحله عمل روبه‌رو بوده، مشاهده و تجربه نموده و یا این که از عدم توجه به مفاهیم و کاربردهای عملی آنها در دوران جوانی آسیب دیده‌ایم و می بینیم. اهمیت برقراری رابطه‌ای متعادل، انسانی، اجتماعی و عملی بین عناصر این مقوله پیچیده وجود (جسم، جان، علم و ثروت) و اضافه می کنم خرد و اجتماع بر هیچ کس پوشیده نبوده و دانستن، درک و به کارگیری درست آنها هم در این دنیا و هم در آنجا نتایج بهتری را برای همه به همراه خواهد داشت.

در بخش «زیبا در بیان»، به اندازه کافی به صورت قضیه (جسم، جان، علم، خرد و اجتماع) پرداخته می شود. در بخش «زیبا در عمل» سعی بر آن خواهد بود که مخرج این کسر، یعنی مقوله ثروت (به دست آوردن، انباشتن و یا مصرف آن پرداخته و از تمام جوانب (احساسی، عقلانی، روحی ـ روانی و طبقاتی) آن را مورد تحلیل و موشکافی قرار دهد. به این امید که بتوان با هم برای بهبود زندگی «بشریت» و یا شاید تمام «زندگام» قدمی مثبت و پاینده برداشت.

از علاقه‌مندانی که حاضر به همکاری با ما در این بخش هستند تقاضا می شود با ما تماس حاصل نمایند.

گزارش کمیته‌ها

کمیته حفظ و نمایش آثار هنری

کمیته حفظ و نمایش آثار هنری بنیاد زیبا آمادگی خود را برای همکاری با علاقمندان آثار هنری ایران بزرگ هنری تمام ادوار به اطلاع می رساند. برای این مهم محل مناسبی در نظر گرفته شده تا این آثار در آنجا نگهداری و به نمایش گذاشته شود.

بنیاد زیبا امیدوار است که این مقدمه ای باشد برای ایجاد موزه ای که شایستگی عرضه نمودن آثار تاریخی بزرگ هنری ایران را داشته و در انجام مهم دیگر که همانا باز خرید، ترمیم و احیانا بازپس گیری استفاده، کتب و … تاریخی نادر که بطور غیرقانونی از کشورها و مردمان این سامان بدون آگاهیشان به غارت رفته و در بازارهای سیاه به ارزان‌ترین قیمت به طور غیرقانونی به تاجران بین المللی یا حتی مرزهای معروف جهان فروخته شده است موفق گردد.

به عبارتی زمان صرفاً به موزه رفتن و یا از نظر فکری به مثابه موزه عمل نمودن گذشته است و ما خود در وهله اول و جهان در وهله دوم باید بداند که ما هنوز زنده ایم.

Leave a Reply
Uses wordpress plugins developed by www.wpdevelop.com